Než nastane den D

 

Výběru štěněte je dobré věnovat velkou pozornost. Tím že jsme si vybrali plemeno to však nekončí. Je třeba dbát i na výběr chovatele. A také připravit domácnost na příchod štěněte.

 

 

Socializace co to je?

 

Socializace je proces kdy se jedinec začleňuje do podmínek a společnosti ve které bude žít. Osvojuje si hodnoty, komunikační signály a sociální role. Toliko obecná forma tohoto pojmu. Čistě mými slovy je to proces kam patří poznávání zvuků, povrchů, věcí, tvorů, pachů a situací. A učení se jak se v kontaktu s tím vším správně chovat. Socializace probíhá po celý život psa. Stěžejní je však štěněčí věk a úplně nejdůležitější je prvních 16 týdnů.

 

Chovatel je první člověk v životě psa

 

Základ  socializace pokládá chovatel, který by měl štěně od narození zvykat na dotek lidské ruky. Brát ta psí miminka do ruky, prohlížet je, hladit…. Důležité je, aby štěně už v době kdy je u mámy poznalo i lidi. Chovatel, který odchovává štěňata někde v kůlně v rohu zahrady a jeho péče spočívá pouze v tom, že jim tam 4x za den položí misku se žrádlem a zase zmizí, dokáže malým psíkům zadělat na problémy po celý zbytek jejich života. Takže jsme zase u toho, jak důležitý je správný výběru štěněte/chovatele. Když se na štěňátka, která již vidí, slyší a dělají první pohyby, přijdete prvně podívat, měla by být zvídavá a kontaktní k lidem. Samozřejmě záleží dost i na plemeni. Jsou plemena, k nímž patří určitá dávka obezřetnosti, ale žádné štěně by nemělo mít z lidí vyloženě strach. To do budoucna věští jen a jen problémy.

Návštěvy štěněte

 

Pokud váš chovatel nebydlí 1000 Km daleko, jezděte za ním co možná nejčastěji. Nebojte se toho, že by to chovatele obtěžovalo. Pokud budete návštěvy směřovat do běžné denní doby, měl by být naopak rád, že se štěňatům bude chvíli věnovat někdo jiný a že poznají nového člověka. Váš zájem správného chovatele bude jen těšit. Však vám za nějaký čas předá štěně - s trochou nadsázky své dítě, které odchoval. Bude rád, že pořízení psa neberete na lehkou váhu a štěně předá do dobrých rukou.

 

Prvotní socializace pod kontrolou

 

V průběhu návštěv můžete průběžně kontrolovat, zda chovatel poskytuje štěňatům dostatek nových vjemů. Jedná se o zvuky v běžné domácnosti, vysavač, mixér, pračka, spadnutí poklice na zem. Dále o nejrůznější hračky o které se psíci mohou přetahovat a kousat je a které vydávají zvuky. Fajn je když si psi zvykají už u chovatele na různé povrchy: lino, koberec, tráva, beton. Když mají možnost občas vyjít ven a slyšet ptáky, šumění stromů, projíždějící auta. Pokud to počasí dovolí je dobré když se štěňátka mají možnost brouzdat vodou.  Někteří chovatelé mají pro štěňata hotová hřiště, kde jsou prolézací tunely, pohyblivé plochy, stany s balonky. To je ideál, ale není to bezpodmínečně nutné.

 

 

Když máte dojem, že štěňata u chovatele nemají dost podnětů, můžete tomu svou návštěvou pomoci. Doneste štěňátkům nové hračky, může to být třeba jen pet-lahev naplněná kamínky. nebo krabice se zmuchlaným novinovým papírem. Nabídněte chovateli CDčko s nahranými nejrůznějšími zvuky, které jim může pouštět. Hrajte si se štěňaty, berte je do ruky.

 

Připravte štěně na přechod do vašeho domova tím, že vás bude znát z návštěv. Během návštěv si štěně vezměte stranou od sourozenců, hrajte si s ním a mazlete, dejte mu něco dobrého k jídlu, udělejte vše proto, aby jste na něj udělali dobrý dojem :-) A aby s vámi za pár týdnů rádo odešlo.

 

 

 

Něco na cestu

 

Někteří chovatelé dávají štěňatům sebou na cestu do nového domova výbavu. Pelíšek a hračky, jež štěně zná  a voní po mámě a sourozencích. Pokud si nejste jisti, že to váš chovatel má v plánu. Pelíšek a hračky štěněti předem přineste a pak si je zas odneste spolu s vaším psím miminkem. Vůbec nevadí, že hračky budou okousané a pelíšek natržený, za pár týdnů vše vyměníte za nové. Jde o to usnadnit štěněti přechod k vám domů. Pokud se s chovatelem předem dohodnete, můžete u něj umístit i klec, přepravku či ohrádku, kterou máte v plánu do budoucna používat. Klec samozřejmě bude stále otevřená. ideálně by do ní měli být umístěny hračky a kosti na kousání. Není nic lepšího, než aby štěně klec bralo od prvních týdnů života jako samozřejmou součást života.  Rádo do ní chodilo a odpočívalo v ní spolu s ostatními sourozenci. O kleci ještě bude v tomto kurzu mnohokrát řeč. Avšak už teď zdůrazňuji, že klec není od toho, aby v ní pes trávil zavřený většinu dne! Je to pomůcka pro trénink a místo k odpočinku na závodech a akcích.

 

 

První projížďka a procházka

 

Chovatelský řád umožňuje odběr štěněte už od 50.dne života. To je ve věku dosažených sedmi týdnů. Vzhledem k tomu, že v osmém týdnu života štěněte nastává první období strachu. Není to věk úplně ideální. Některý chovatel vám štěně dříve jak v deseti týdnech ani nevydá a někdy chce, aby doma strávila celé první tři měsíce života. Pokud má štěně u chovatele dostatek nových vjemů, hraje si sourozenci, fena matka se jim věnuje a učí je. Není důvod se tomu bránit. Je to jen ku prospěchu. Když jsou součástí domácnosti chovatele i jiní psi a jiná zvířata (kočky, králící, slepice) se kterými štěně přijde do kontaktu, je to ideální. Když má na víc chovatel děti, nic víc už si snad ani nemůžete přát. A v rámci vašich návštěv můžete se souhlasem chovatele štěně vzít na kratičkou vyjížďku autem a na krátkou procházku (50- 100 metrů) v bezpečném prostředí. Pak štěně zase vrátíte zpátky k mámě a sourozencům a necháte jeho hlavičku v klidu zpracovat všechny nové vjemy co zažilo. A až si štěňátko odvezete natrvalo, nebude to pro něj šok.

 

Příprava domácnosti

 

Kromě návštěv štěněte, je třeba udělat další opatření.  Měli by jste nachystat svou domácnost pro příchod zvídavého tvorečka. Projděte si váš byt či dům z pohledu štěněte. Klekněte si na kolena, podívejte se z výšky z jaké kouká štěně. A vše co je nebezpečné (kabely, skleněné předměty atd.) odstraňte. Všechna místa kde by mohlo dojít k pádu či zranění štěněte zataraste (schodiště, bazén, nízká okna atd.) Stejně tak na chvíli odkliďte cenné věci, jejichž kousání by vás mohlo rozčílit. Nechcete se přeci na toho malého drobečka zlobit, zvlášť když vina bude na vaší straně. Co necháte volně ležet, bude štěně zkoumat. Je to jeho přirozenost a buďte za ni rádi. Nechcete přeci žádného uťáplého strašpitla.

 

Výbava

 

Pokud si pořizujete prvního psa, budete potřebovat mnoho věcí. Pokud už vaši domácnost nějaký pes sdílí, je to jednodušší. Věci jako kleště na drápy, háček či pinzetu na klíšťata, kartáč na srst, psí ručníky, hračky, misky, vodítka a sáčky na trus doma máte. Stačí pořídit nové kšíry a obojek a vlastní pelíšek, klec či domeček a je to. U prvního psa je třeba opatřit všechno výše jmenované.

 

Den D přichází

 

A je to tu, jedete si pro štěně. Čeká vás nádherné období. Ve vašich rukách máte roztomilou bezbrannou kuličku, která je od teď závislá jen a jen na vás. Vy a vaše rodina jste ti co jí poskytnou pocit bezpečí a sounáležitosti, zdroj potravy a možnost rozvinout se v sebevědomého a vyrovnaného psa. Doteď štěně mělo 24 hodinový kontakt se sourozenci, mámou a někdy i chovatelem. Nemůžete najednou nechávat štěně několik hodin samotné, bez toho, aby jste mu způsobili nepříjemné pocity, ne-li vyloženě trauma.

Nelitujte dovolené a vžijte se do štěněčí kůže

Na první týdny života se psem si vezměte dovolenou. Vyplatí se vám to. Budete mít čas naučit psa čistotnosti a zvyknete jej na to, že se nic neděje když zůstane chvíli samo a celkově utužíte váš vztah. Pořízením malého štěněte přebíráte roli jeho matky, nezapomínejte na to a chovejte se ke štěněti tak, jak by jste chtěli, aby se někdo jiný choval k vám. Představte si sebe jako malé dítě, které se ocitne v cizí rodině, která má jiné zvyky a mluví cizím jazykem. Není to žádná tragédie, pokud se k vám nová rodina bude chovat hezky, zahrnovat vás péčí a láskou. Bude vás zcela nenásilně učit novým zvykům. Jistě by jste si zakrátko zvykly a zapomněli na to co bylo před tím. Stejně to bude mít i vaše štěně.

 

Štěně je psí miminko

V žádném případě se ke štěněti nechovejte nikterak hrubě, nezvyšujte hlas. Fyzicky ublížit malému štěněti, to už je dovolím si říci až zvrácené. Nikdy se nenechte nikým a ničím k tomuto kroku přemluvit. Malé štěně ještě nic neumí, potřebuje se teprve vše naučit. A trestat jej za něco co jste jej nenaučili to je přeci zcela nelogické že? A my jsme přeci lidé, vysoce inteligentní bytosti :-)

 

Limbický systém psa funguje jako ten náš

I psi mají city. Velmi podobné těm našim. Za city je zodpovědný limbický systém (seskupení části koncového mozku, mezimozku a středního mozku), ten náš se od toho psího příliš neliší. Štěně potřebuje, aby se o něj někdo staral. Získejte si jeho důvěru v to, že tu budete vždy pro něj a nikdy mu neublížíte. Zastrašováním a tělesnými tresty si vztah se psem nevybudujete. Docílíte jedině toho, že štěně se vás bude bát a mít z vás nezdraví respekt. Bohužel to je to co některým lidem vyhovuje a nedokáží vidět jak je to zvrácené. Nebuďte jako oni. Neobdivujte sousedovic psa, který se plouží po ulici s ušima staženýma, očima vyhaslýma. V obavě z toho, aby neudělal žádný krok vedle a nebyl potrestán, jde vedle svého "pána"  tou jedinou vyšlapanou cestičkou na které ví, že na ni k trestu nedojde, s hlavou svěšenou nezajímá se o okolí, bojí se i přičichnout k zemi. Ano netahá na vodítku, nehoní cyklisty, nedělá nic špatně, protože on defakto nedělá nic. Kdyby to byl člověk dávno by mu byla poskytnuta psychologická pomoc a lidé by jej litovali jako zcela zdrcenou lidskou bytost. Stejně bychom měli litovat ony "vychované" a ve skutečnosti zlomené psy, jež díky svému tyranskému pánovi ztratili chuť do života. Buďte rádi za vaše živé štěně, které musíte naučit že na vodítku se netahá, na lidi se neskáče, cyklisti se nehoní. Máte vedle sebe živého tvora, plného optimismu a chuti do života. A chuti učit se cokoliv nového po vašem boku a s vaším citlivým a laskavým přístupem.

Použiji krásné přirovnání, jež jsem prvně slyšela od Anne Linn Kvann a trochu si ho sama ještě přikrášlila. Vztah mezi vámi a psem je jako lano. Čím více do vztahu dáte tím bude silnější a pevnější. Když psa potrestáte (a nemám tím namysli jen fyzické tresty) přetrhnete tím jedno malé vlákno toho lana. Pokud je vaše lano silné, nic se nestane. Pokud ale silné není a budete psa trestat často, pomalu se lano bude ztenčovat až se poruší i to poslední vlákno a lano praskne. A tím zmizí i důvěra vašeho psa ve vás.